“I can’t afford it”

One of the most frequent complaints we hear from folks who are interested in buying from us, but haven’t taken the plunge yet is, “I can’t afford it.” This is not only a common argument against our farm but it’s also a common argument you’ll hear people make against local food and farmers markets in general. As a side note, most farmers markets now accept food stamps, including Oxford Farmers Market. Good food should be accessible to everyone! 

Pricing is one of the hardest things that we have to do. We absolutely have to price ourselves at a profitable level or else we won’t be a sustainable business. But at the same time we understand that people like spending less of their incomes on food. Did you know Americans spend roughly 10% of our incomes on food, and that’s less than any other nation on earth? But that’s not the point of this post. 

IMG_4310.JPG

To buy a whole chicken from us costs .26¢/ounce. Now, we don’t sell it by the ounce of course but if you boil it down to the ounce that’s what it would cost.

Registered dietitian Diana Rodgers of the Sustainable Dish podcast recently examined a number of foods widely available at Walmart. She boiled those foods down to their cost per ounce and I’d like to share a few of those here to compare them to our .26¢/ounce chicken.

  • Snickers  .39¢/ounce
  • Chocolate Donuts .39¢/ounce
  • Morning Star Farms Spicy Black Bean Burger .39¢/ounce
  • Tofurkey Slices .52¢/ounce
  • Pepperidge Farm Milano Cookies .40¢/ounce
  • Daiya Cheddar Style Slices .64¢/ounce

Not only is a whole chicken from 37 Acres better for you, it’s cheaper! Better still is there’s no guilt that comes from eating our food like there is when you eat junk food! Spread the good news friends!

 

Daniel French